Coltan, Cosmos and the Ancestors
Kongo Astronauts
Kongo Astronauts is een kunstenaarscollectief uit Kinshasa, opgericht door Michel Ekeba en Eléonore Hellio. Hun werk beweegt tussen film, performance, sculptuur en muziek. Centraal staat een figuur die steeds terugkeert: de “spacewalker”, een astronaut die door de straten, rivieren en bossen van Congo dwaalt. Dit personage reist tussen werelden—tussen toekomst en verleden, technologie en ritueel, sciencefiction en dagelijkse realiteit.
In hun films wordt technologie nooit los gezien van geschiedenis en grondstoffen. Elektronica, satellieten en digitale netwerken blijken verbonden met mijnbouw, koloniale infrastructuren en mondiale circuits van extractie. Tegelijk verschijnen er andere vormen van kennis en verbeelding: ritmes, stemmen, maskers, improvisatie en collectieve rituelen.
In deze artist-talk worden vier films van de Kongo Astronauts vertoond:
Postcolonial Dilemna Track #3 (Unended), 2017, 7 mins
Postcolonial Dilemna Track #04 (Remix Mix), 2019, 15 mins
TranspatialIncidents: Rewind and Fast Forward, 2020, 12 mins
Waiting for the Sun, 2023, 5 mins
Deze vier films tonen een universum waarin tijdlagen door elkaar lopen. Verwoeste industriële landschappen, verlaten plantages en tropische rivieren vormen het decor voor een kosmische reis. Figuren bewegen tussen afval, muziek, vuur en water. Fragmenten van geschiedenis botsen met speculatieve toekomstbeelden.
In deze artist talk zullen de Kongo Astronauts ook ingaan op Postcolonial Dilemna Track #05 (in the process of), 2021, het werk dat onderdeel is van de Techno-Ancestrality tentoonstelling en van 8 april tot 14 juni te zien is in IMPAKT [Centrum voor Mediacultuur].
Wat is er nog meer op vrijdag?
Bekijk de timetable om meer programma’s te bekijken met jouw Festival Pas (5-dagen) of Day Pas (1-dag). Met de pas kun je ook de festival tentoonstelling: Techno-Ancestrality bij het IMPAKT [Centre for Media Culture] en BAK Basecamp bezoeken.
Voor meer informatie over de verschillende festival passen klik hier
Beeld: Postcolonial Dilemna Track #3 (Unended)